Categories Z życia parafii

BŁOGOSŁAWIONA RODZINA WŚRÓD NAS – peregrynacja relikwii – 7-8 marca

Za tydzień, w czwartek 7 marca o godz. 18.00 do rawskiego “Dużego kościoła” (parafia Niepokalanego Poczęcia NMP) przybędą relikwie Błogosławionych Męczenników – Józefa, Wiktorii i ich dzieci Ulmów. Będzie to nawiedzenie dla wspólnot parafialnych całego rejonu rawskiego (tj. z dekanatów: Biała Rawska, Lubochnia, Nowe Miasto nad Pilicą i Rawa Mazowiecka) w ramach peregrynacji relikwii w naszej diecezji i całej naszej Ojczyźnie. Na modlitwę przed współczesnymi orędownikami rodzin i małżeństw zapraszamy do naszego kościoła także i 8 marca.

PROGRAM PEREGRYNACJI:

Czwartek 7.03.
18:00 powitanie relikwii i Msza św.
19:10 Błogosławieństwo relikwiami (szczególnie dla rodzin z dziećmi)
19:30 Czuwanie modlitewne (poprowadzą grupy z dekanatów)
21:00 Apel Jasnogórski

Piątek 8.03.
7:00 i 8:00 Msza św.
9:00 Droga Krzyżowa z rodziną Ulmów
10:00 Modlitwa różańcowa
11:00 Modlitwa młodzieży
12:00 Anioł Pański
12:30 Modlitwa dzieci
13:00 Adoracja prywatna
13:45 Litania do Błogosławionych – rodziny Ulmów
14:00 Msza św. na zakończenie
15:00 Koronka do Bożego Miłosierdzia i pożegnanie relikwii

Beatyfikacja Rodziny Ulmów odbyła się 10 września w Markowej na Podkarpaciu. Józef i Wiktoria wraz z siedmiorgiem dzieci – w tym jednym jeszcze nienarodzonym – zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów za ukrywanie w swoim domu Żydów. Do zbrodni doszło 24 marca 1944 roku.

Józef Ulma urodził się w 1900 roku w Markowej. Ukończył cztery klasy szkoły powszechnej, następnie edukował się na kursach z zakresu rolnictwa i sadownictwa. Bardzo lubił fotografię, introligatorstwo, sadownictwo i bartnictwo. Szczególne miejsce w jego domowej bibliotece zajmowała Biblia, którą często czytał i zakreślał. Po jego zamordowaniu, w egzemplarzu Pisma Świętego, które do niego należało, odnaleziono zakreślony fragment przypowieści o miłosiernym Samarytaninie z dopiskiem: „Tak”. Z kolei Wiktoria przyszła na świat w 1912 roku. W wieku 6 lat straciła matkę. Przez pewien czas wychowywała ją babcia. W jej rodzinie panowała zasada, że nie można z domu wypuścić nikogo, kto przyszedłby prosić o pomoc. Wrażliwość wyniesiona z domu towarzyszyła jej aż do śmierci.

Józef i Wiktoria wzięli ślub w 1935 roku. W następnym roku na świat przyszło pierwsze dziecko – Stasia, która w momencie śmierci przygotowywała się do pierwszej komunii świętej. Następnie urodzili się Basia, Władziu, Franuś, Antoś i Marysia. Dom Ulmów był miejscem rodzinnych spotkań. Przychodzili do niego wszyscy, którzy czegoś potrzebowali. Ze zdjęć wykonanych przez Józefa widać, że był to dom pełen miłości, życzliwości i ciepła.
Józef przyjął ośmiu Żydów pod swój dach. Był świadom ogromnego zagrożenia, mimo to, wszystkim, którzy odradzali mu taką decyzję, odpowiadał: Żydzi to też ludzie. 24 marca 1944 roku, nad ranem, dom Ulmów został okrążony przez oddział żandarmerii niemieckiej. Najpierw zabili ukrywających się Żydów, następnie Józefa i Wiktorię, na końcu, po chwili zastanowienia, także dzieci.
W 1995 roku Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a w 2010 roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Proces beatyfikacyjny Rodziny Ulmów rozpoczął się w 1994 roku, w grupie męczenników drugiej wojny światowej. W 2017 roku, na prośbę abp. Adama Szala, został wyłączony z grupy męczenników i toczył się jako osobny proces. 17 września 2022 roku, papież Franciszek potwierdził dekret o męczeństwie Sług Bożych, umożliwiając tym samym ich beatyfikację.

Więcej na temat błogosławionych Ulmów z Markowej, którzy oddali swe życie chroniąc ośmioro Żydów w trakcie II Wojny Światowej: https://muzeumulmow.pl/pl/ratujacy/podkarpackie/ulmowie-wiktoria-i-jozef/

 

Wróć do strony głównej