Categories Z życia parafii

Gorzkie Żale: Kazania pasyjne wygłosi misjonarz z Urugwaju

Kazania pasyjne w naszej parafii, podczas tegorocznych Gorzkich Żali, wygłosi ksiądz Jarosław Tomaszewski misjonarz z Urugwaju.

Na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym zapraszamy w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 16:00.

Serdecznie zapraszamy.

Poniższa rozmowa z ks. Jarosławem Tomaszewskim pochodzi z serwisu plock.gosc.pl

Przeczytaj rozmowę z naszym misjonarzem w Urugwaju o “mrówczej pracy” i duszpasterstwie, które szuka nie tłumów, ale “tego jednego, który się nawraca”.

Praca na misjach ma sens. To prawda, że nie jest łatwo, ale tamtejszy Kościół odradza się teraz z ludzi, którzy nigdy wcześniej nie byli katolikami. To Kościół, który jest mniejszością, ale przez to jest niezwykle ciekawy, to Kościół młodych ludzi – mówi ks. dr Jarosław Tomaszewski.

Ks. Włodzimierz Piętka: U nas jest teraz zima, przynajmniej w kalendarzu, a jak to wygląda w Urugwaju?

Ks. Jarosław Tomaszewski: Styczeń i luty to najgorętsze miesiące w roku, jest tam teraz bardzo wilgotno, a temperatura dochodzi do 40 stopni. Jest to więc czas wakacji.

A w Kościele?

Z racji, że są wakacje i urlopy, nie ma kolędy, tak jak w Polsce. Ale nie tylko z tego względu. Urugwaj jest krajem laickim i ateistycznym, co zostało wpisane także do konstytucji. To kraj, który został “przeżarty” ideologią laicką i masońskim duchem. A więc Boże Narodzenie jest nazywane “tradycyjnym dniem rodzinnym”, Trzech Króli – “dniem plaży”. Takie przeinaczanie świąt kościelnych, zmienianie ich nazw i znaczenia rozciąga się na cały rok, na przykład Wielki tydzień jest nazywany “tygodniem turystyki”. To próbowano robić we Francji w czasie rewolucji, podobnie dzieje się w Urugwaju.

Laicyzm więc mocno odcisnął się na tym narodzie. Urugwaj jest najbardziej laickim krajem Ameryki Łacińskiej. W Kościele katolickim jest ochrzczonych 42 proc. Urugwajczyków – to największa ze wspólnot wyznaniowych w kraju. Ateizm jest proponowany już w szkole jako jedyny racjonalny styl życia.

Kłopotem Urugwaju była też teologia wyzwolenia, która “ukąsiła wewnętrznie” także Kościół. To kolejny problem.

O polskim Kościele mówimy, że jest w kryzysie. Czy możemy się czegoś nauczyć z doświadczenia Kościoła w Urugwaju?

Wydaje mi się, że Kościół w Urugwaju najgorsze ma już za sobą. Posłużę się przykładem międzydiecezjanego seminarium duchownego w Montevideo, w którym jestem wychowawcą kleryków. Jest to jedyne seminarium w kraju, które przygotowuje kandydatów do kapłaństwa dla 11 diecezji. Obecnie przebywa w nim 23 kleryków. Mam nadzieję, że pod koniec lutego, na nowy rok akademicki przyjmiemy 5 kandydatów.

Na tak mały kraj – to wiele. Większość z nich nie pochodzi z rodzin katolickich. Taki był ich wybór po nawróceniu, które przeżyli, po rekolekcjach. Są oni starsi, głównie mężczyźni po 30., wśród nich 38-letni policjant. Formacja takich osób jest wymagająca, bo gdy opada pierwszy zapał, trzeba przejść do formacji stałej, aby zapał ich nawrócenia stał się wytrwałością i stałością w powołaniu.

Czy bycie księdzem z diecezji płockiej, z formacją naszego seminarium i doświadczeniem naszego duszpasterstwa pomaga w pracy w Ameryce Łacińskiej?

Oczywiście, że tak. Bardzo to docenia kardynał z Montevideo. W kazaniach często odwołuje się do przykładu Polski mówiąc, że tylko wtedy, gdy naród będzie wolny i katolicki – powstanie na nowo.
Często rozdaję ludziom obrazki Jezusa Miłosiernego, które otrzymałem w płockim sanktuarium. Rozdałem też kilka obrazów, które znajdują się w kilku kościołach. W Urugwaju ludzie są podatni na stany depresyjne, jest wiele samobójstw. Gdy nie ma punktu oparcia, jedyną deską ratunku zostaje tylko Boże Miłosierdzie. Wiele o nim im mówię.

Źródło tutaj>>>

Wróć do strony głównej