Categories Z życia parafii

Ekologia na cmentarzu

Nasze cmentarze są coraz bardziej zasypywane tonami plastikowych śmieci. Szczególnie czas nadchodzących Świat związanych z1 i 2 listopada jest tego przykładem. Groby przykrywane wieńcami z plastiku oraz dziesiątki zniczy przyczyniają się bardzo do zanieczyszczenia środowiska. Stąd bardzo wyraźnie wybrzmiewa apel Papieża Franciszka o troskę o nasze środowisko.
Fragment encykliki “Laudato Si”papieża Franciszka – “21. Trzeba również wziąć pod uwagę zanieczyszczenie powodowane przez odpady, w tym odpady niebezpieczne, obecne w różnych środowiskach. Co roku wytwarzane są setki milionów ton śmieci, z których wiele nie ulega biodegradacji: odpady domowe i komercyjne, odpady rozbiórkowe, medyczne, odpady elektroniczne i przemysłowe, odpady bardzo toksyczne i radioaktywne. Nasz dom, Ziemia, zdaje się stawać coraz bardziej ogromnym składem nieczystości. W wielu częściach świata osoby w podeszłym wieku z nostalgią wspominają krajobrazy z przeszłości, które obecnie są zasypane śmieciami. Zarówno odpady przemysłowe, jak i środki chemiczne stosowane w miastach i na polach mogą wywoływać kumulowanie się związków trujących w organizmach okolicznych mieszkańców, które występuje nawet wtedy, gdy poziom obecności toksycznego pierwiastka w danym miejscu jest niski. Bardzo często środki zaradcze są podejmowane dopiero wtedy, kiedy skutki okazują się nieodwracalne dla zdrowia ludzi.”

Trzeba uświadamiać ludzi, że nasze odwiedziny grobów to nie tyle wiązanki i znicze co przede wszystkim modlitwa i serdeczna pełna miłości pamięć.. Już najwyższy czas aby postawić sobie pytanie –
Jak zadbać o środowisko podczas Świąt upamiętniających Zmarłych?

Wróć do strony głównej